A cikk eredeti szerzője Spyracs, és az eredeti cikk ide kattintva tekinthető meg.

A vas előkészítése és a PlayOnLinux telepítése

Abból indulok ki, hogy egy frissen telepített, 32 bitesGTK alapú DE-vel rendelkező (KDE-n nem próbáltam) Ubuntu 13.10 (Saucy Salamander) vagy Linux Mint 16 (Petra) duruzsol a gépeteken.

Azóta kipróbáltam más konfigurációkban is, és a leírás működik Debian 7 (Wheezy) és Arch Linux alatt is, továbbá a 14.04 LTS Ubuntu és Linux Mint 17 operációs rendszereken, KDE-n ugyanúgy, mint GTK alapú környezetekben.

Tehát friss telepítéskor első teendők a repóból letölteni a csomaginformációkat és upgradelni a rendszert:

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Friss telepítés esetén ezzel ellesz egy darabig. Miután befejezte az upgrade-et, tegyünk fel egy Wine-t:

sudo apt-get install wine:i386

Ezután indítsuk el kedvenc böngészőnket és navigáljunk a PlayOnLinux weboldalára: www.playonlinux.com

Ez a program egy ún Wine-frontend, ez magyarul olyasmit jelent, hogy a „Wine használatát mégjobban megkönnyítő” alkalmazás, amely kifejezetten játékok telepítésére és Windowsos programfüggőségeik (mint pl DirectX.NET Framework,Visual Basic és Visual C++) kielégítésére szakosodott.

A weboldalon engem egy kedves 404-es hibával fogad, mert megpróbálja nekem megnyitni az oldal nem létező magyar verzióját. Nem kell foglalkozni vele, nekünk a Download fül kell majd. Ott az Ubuntu fülre kattintva „lenyílik” egy kis oldalrészlet, ott egy .deb fájlra mutató linket találhatunk: Jobb klikk > Link mentése másként…

A bizalmasoknak itt a konkrét link (de azért ne bízzatok random ismeretlenek által kiposztolt linkekben :D):
http://www.playonlinux.com/script_files/PlayOnLinux/4.2.2/PlayOnLinux_4.2.2.deb

A letöltött .deb fájlt NE duplaklikkel indítsátok, mert akkor a szoftverközponton keresztül akarja majd telepíteni, márpedig a hivatalos repóban ennél régebbi verzió van fent és emiatt sírni fog nekünk egy sort, inkább keressétek meg a mappát, ahová mentődött, nyissatok ott egy terminált és telepítsétek közvetlenül dpkg-vel:

sudo dpkg -i <Fájlnév>.deb

Itt is dobhat egy hibát, hogy ez meg ez a függőség nincs telepítve, ezeket a következőképpen telepíthetiket:

sudo apt-get install -f

Ezzel a függőségek felkerülnek és a dpkg parancs újra beírásával már telepíthető a PlayOnLinux legújabb verziója:

sudo dpkg-i <Fájlnév>.deb

A League of Legens telepítése PlayOnLinux-ra

FONTOS: ha bármely ponton valami nem az itt leírtak szerint történik, vagy hibaüzenetet kaptok, akkor nézzétek meg a bejegyzés végét, ahol leírok pár hibaüzenetet, illetve bugot, amibe én belebotlottam és azt, hogy hogyan kell kijavítani.

PlayOnLinux konfigurálása és pár függőség telepítése

Tehát ha fent van a PlayOnLinux, akkor indítsuk el az alkalmazásindítóból (a Játékok kategória alatt lesz). Szólni fog, hogy először futtattuk, nálam még pár Windowsos betűtípust is feltelepített. Nyugodtan nexteljétek a telepítést, ha nem akartok nagy galibát a játék(ok) futtatásakor!

League of Legends telepítő letöltése és a játék függőségeinek telepítése

Ha újra a „főablakhoz” kerültök, kattintsatok a „Telepítés” gombra. A felugró ablakban jelöljétek be a „Testing” jelölőnégyzetet és írjátok be a keresőbe, hogy league of legends. A megjelenő ikont jelöljétek ki, majd „Telepítés” gomb.

Először megkérdezi majd, hogy le akarjátok-e tölteni a LoL telepítőjét vagy betallózzátok neki. Ha valahol megvan a telepítő, ajánlom hogy tallózzátok be, mert elég sokáig el tud tartani, mire lejön a setup.exe. Szépen végig fog vezetni a program először a függőségek, majd magának a játéknak a telepítésén. Nálam két függőséget tett fel, a Mono-t és a Gecko-t, majd a wine1.7 egy kifejezetten a LoL-hoz módosított verzióját.

A League of Legends telepítő varázsló futtatása

Ennél a pontnál lassan elindul a LoL telepítő varázsló, immár az új, 1.7-es módosított Wine alatt. Telepítéskor semmiképpen se változtassátok meg a telepítés helyét, hagyjátok alapértelmezetten, illetve a telepítés végén vegyétek ki a jelölést a „Run League of Legends” jelölőnégyzetből (nem akarjuk egyelőre futtatni).

A League of Legends patchelése és néhány utómunkálat

Ha minden jól ment, akkor az asztalotokon most megjelent egy League of Legends mappa (ha letöltöttétek a telepítőt) és egy League of Legends ikon. Magát a játékot a megszokott módon indíthatjátok az ikonnal vagy PlayOnLinuxon keresztül. Első futtatáskor következik a másfél órás patch-elés 😀

Ha ez is megvolt, akkor egyelőre zárjuk be a LoL-t, és a PlayOnLinux választófelületén jelöljük ki. Jobb oldalon vannak linkek, ott a League of Legends-re vonatkozó linkek közül kattintsunk a „Beállítások”-ra, majd ott az „Install Components” fülre. Telepítsük a VCRun2005-öt és az Internet Exporer 8-at, majd a Flash Playert, EBBEN A SORRENDBEN. Ha minden igaz, ezután mennie kell.

Jó szórakozást! Csináltam egy próba karaktert az Eu West szerveren, Spyracs néven, nyugodtan addoljatok barátnak ha gondoljátok (bár nem hiszem, hogy fogok játszani, de amíg fent van a gépemen és unatkozom, akár elő is fordulhat :D)

Hibák, bugok, hibaüzenetek:

Nem tudok bejelentkezni, azt írja, hogy nem jó a felhasználónév/jelszó!

A Patcher felületen, mielőtt a nagy narancssárga PLAY gombra nyomnál, állítsd át a szervert. Valószínűleg nem a megfelelő szerverre próbálsz bejelentkezni (vagy csinálj egy új felhasználót).

A Store nem működik rendesen!

Erre a problémára sajnos nem találtam egyszerű megoldást. Van egy lehetőség, ha jól láttam egy fórumon, amikoris a Wine-t forráskódból lefordítva és előtte patch-elve telepítjük, de ez messze meghaladja ennek a blognak a tudásszintjét. Ha valakit érdekel, akkor irjon nyugodtan, megpróbálhatom elmondani 😀

A betöltőképernyő lefagy és ki sem tudok Alt-Tab-olni!

A képernyő nem fagy ki, csak valamiért lassan frissül először. Türelem 😀

Az Alt-Tabolás nekem sem működik, de asztalt tudok váltani. Azt javaslom, addig használj egy másik asztalt és állítsd be egy gyorsbillentyűt az asztalváltásra!

Tiszta feketeséget látok miután betöltött a játék, de a hangokat hallom!

A VGA drivered nem tudja az ún S3TC feature-t. Telepítsd ezt a csomagot az apt-gettel: libtxc-dxtn0

Néhány item a játék shopjában piros színű négyzetként jelenik meg!

Hiányzik pár textúrád. Néhány ilyen bug kijavítására van egy python script, az a neve, hogy LoL-Linux-Tools.

Klónozd le git-tel a fejlesztő legújabb verzióját:

git clone git://github.com/A-Metaphysical-Drama/
LoL-Linux-Tools.git

Abban a mappában fog létrehozni egy LoL-Linux-Tools mappát, amelyikben éppen tartózkodsz (tehát frissen indított terminálban valószínűleg a /home/USERNAME mappádban.

Miután lejött, nyisd meg egy szövegszerkesztővel a mappában lévő config.py fájlt. A vége felé találsz majd egy változót, az a neve, hogy lol_path. Ennek az értéke alapból ‘./’ volt nálam, ezt át kell írni arra, ahol a LoL telepítve van nálad. PlayOnLinux ide teszi:

/home/csa/.PlayOnLinux/wineprefix/LeagueOfLegends/drive_c/Riot Games/League of Legends

Tehát a változó értékét erre kell átírni, de IDÉZŐJELBEN kell lennie az elérési útnak! Tehát

lol_path = ‘/home/csa/.PlayOnLinux/wineprefix/LeagueOfLegends/drive_c/Riot Games/League of Legends’

Ha ezzel megvagy, akkor győződj meg róla, hogy fent van a gépeden a python3.3, majd telepítsd a textúrákat:

sudo apt-get install python3.3
python3.3 lol_linux.py texture_patch

Ez a patchelés is eltart egy darabig, legyetek türelemmel…

Köszönjük Spyracsnak, hogy engedélyezte a cikke publikálását az oldalunkon! Kérdéseitekkel őt is bombázhatjátok: spyracs [kukac] gmail.com