lolwc2015

Például úgy, hogy tiszta lappal és kitisztult fejjel indulunk neki az új szezonnak. Még csak az előszezon tart, de nem árt felkészülni fejben előre, hogy könnyebben induljunk neki a ranglétra megmászásának idén. Úgy néz ki valószínűleg ez könnyebb is lesz az 5. szezonban, mert (szerencsére) a Riot is felismerte, hogy a jelenlegi rangsorolt létrán a divíziók közötti felesleges helyezési meccsek csak nehezítik a feljutást, és nincs is összhangban az eredeti rangsorolt rendszer elképzelésével a játéknak. Ha a hírek igazak, akkor visszaállnak az első és második szezonban megszokott csak pontalapú (ELO) rendszerre. Ez a rendszer véleményem szerint pontosabb képet ad a jelenlegi képességeink szintjéről, ezért több kedve lesz a játékosoknak rangsorolt meccseket játszani. Ahhoz viszont, hogy ez az új próbálkozás a ranglétra megmászásához sikeresebb legyen, mint az előző szezonokban, had osszak meg pár általános érvényű, ámde annál hasznosabb tanácsot.

[A lentebb leírt tippeket saját tapasztalat, illetve a fórumokon (reddit, hivatalos leagueoflegends oldal) olvashatóak alapján írtam össze. Két csoportra fogom bontani, általános (semmiféle ügyességet, előképzettséget nem igénylő) és technikai (minimális játékismeret szükséges!) típusra.]

Kezdjük az általános tippekkel. Sok tanács ismerős lehet, sok helyen láttad már, sok fórumozó írta le, de talán ezek a legfontosabbak: Véleményem szerint nagyon sokan azért nem jutnak feljebb a létrán, mert nem a legmegfelelőbb hozzáállással játszanak. Minden meccsre úgy kell felkészülni, mintha azon múlna az egész évadnyi teljesítményed, és sosem szabad feladni. A feladást, mint opciót felejtsd el! (Bátran idézd a 300-ból Leonidász király szavait ezzel kapcsolatban, minden meccs előtt és közben. 🙂 ) Még a legelveszettebbnek hitt meccseket is meg lehet nyerni. Bármikor véthet hibát az ellenfél, vagy szétkapcsolhat az internete. (Bár legyünk korrektek, ne kívánjunk ilyet senkinek!) Hinni kell a győzelemben, és mindent meg kell tenni annak érdekében. Ez a legfontosabb mind közül. De ne essetek át a ló túloldalára, hogy túlságosan is magatokra vesztek egy-két vereséget. Ha úgy érzitek, hogy kellőképpen felhúztátok magatokat, 2-3 elvesztett meccs után tartsatok egy kis szünetet.

  • A rossz teljesítmény egy meccsben kb. 90%-ban az attitűdből ered. Ha dühös, frusztrált az ember, akkor kevésbé tud koncentrálni ->több hibát vét->többször veszít. Ezért is kell minden lehetséges faktort, ami fel tud idegesíteni, kiiktatni! A legfontosabb természetesen a chat ablak, ahol az első halál után elkezdődik egymás teljesítményének becsmérlése. Ezt elkerülendő, a játék legelején (teljesen függetlenül attól, hogy ki milyen jófej volt a hősválasztásnál) némíts le mindenkit. (Ajánlom, hogy az ellenfelekkel is tégy ugyanígy.) Alapbeállításokkal a TAB gombot megnyomva a játékosok statisztikái mellett lévő szövegbuborékra kattintva tudod megtenni. Innentől kezdve jobban fogsz figyelni a pingekre és a minitérképre.
mute

Kattints a képre nagyobb felbontásért.

  • Jegyezd meg, hogy nem 10 meccs fogja eldönteni hova tartozol, hanem az egész szezonban nyújtott teljesítményed, úgyhogy ha a szezon elején 50-60 játéknál bronzban, ezüstben vagy, ne keserítsen el! Ettől függetlenül érvényes az, hogy minden meccsbe adj bele mindent!
  • Ne írj chatbe semmit! Még a létezését is felejtsd el. Sokszor láttam már csapattársakat értelmetlenül elhalálozni a pálya közepén, mert éppen valakit szidtak, miközben egy helyben álldogáltak. Nagyon fontos megérteni azt, hogy a csapattársakon kitöltött harag a te teljesítményeden nem javít, de az övéket garantáltan rontja, rosszabb esetben afkolni fognak vagy lecsatlakoznak.
  • Mindezeket betartva is sajnos van olyan meccs, amit nem lehet megnyerni. Ezt el kell fogadni, le kell nyelni és továbbmenni.

Lehetne folytatni még a sort sok-sok hasznosnak vélt tanáccsal, de úgy gondolom ezek azok, amik tutira beválnak, ha tényleg betartja őket az ember. (Nekem segít mindig!)

Következőkben egy-két technikai tanáccsal szolgálnék. Itt már több tere lesz a vitáknak, de az nem is baj. Próbálok nagyon az alapvető dolgokra fókuszálni. Az egyik legfontosabb dolog, amit ha elfogadtok az sokat fog lendíteni a rangsorolt teljesítményeteken. Nevezetesen az, hogy egészen gyémánt, mester fokozatig nem létezik az a fogalom, hogy az egyik hős a másiknál erősebb (ahogy chatbe szoktátok látni: „counter”). A Riot évekkel ezelőtt kijelentette, hogy a hősök egyensúlyát a profi szint határozza meg és ahhoz képest állítják be. Sajnos nagyon sok meccs úszik el már az elején, hogy a játékosok hagyják magukat belehajszolni olyan hősök kiválasztásába, amiket sose, vagy csak keveset játszottak, csak azért mert a csapattársak beírják, hogy „ez elveri azt tutira”. Mindig olyan hőst válasszatok, amit jól ismertek. Még akkor is, ha a felállás elsőre hátrányosnak tűnik is. Higgyétek el, profi szintig csakis a saját képességeitek számítanak, nem a hősöké. Na, akkor szedjük, pontokba mire is kell odafigyelni:

  • Csak olyan hőst játssz, amit ismersz. Profik tanácsa az, hogy 1-2 (inkább 2-3 szerintem) hőst tanuljatok meg kívülről-belülről, és rangsorolt meccseken csak azokkal játszani (normálban ettől még nyugodtan próbálgassatok mindenféle hőst)
  • Sokszor látom azt, hogy ha nem kapják meg a vágyott pozíciót, akkor demotiváltak lesznek a játékosok és szándékosan elrontják a játékélményt a negatívizmusukkal. Te ne tartozz közéjük! Az első pontot figyelembe véve, válassz olyan hőst/hősöket, amik több pozícióra is alkalmasak. Ebben adhatok pár tanácsot: Érdemes olyan hőst választani, amit ritkán választ más, ritkán tiltanak ki pl.: Lulu (top,mid,supp). Szerintem most az 5. szezonba az új dzsungel változtatásokkal Alistar nagyon erős lesz, és ő toppon meg boton is megállja a helyét. Rengar top/dzsungel, Annie mid/bot, Karma mid/bot. Ha Elise kap egy kis polírozást és az új sárkány nem öli meg egyből a pókjait, akkor szintén erős választás lehet, hisz mind toppon és a dzsungelben is megállja a helyét, de nem rossz választás támogatónak sem. 😉 Még meglepetés hősnek egy Wukong is belefér: toppon és miden is nagyon erős a 2. szinten, és dzsungelben is kiváló. Ezek saját tippek, válasszatok olyan hőst amilyet szeretnétek, mindegyikkel lehet ranglétrát mászni.
  • Gyakorolj önkritikát! Mind meccs közben, mind utána is (eredménytől függetlenül). Ha kielemezed mit csinálhattál volna másképp, mit kellett volna csinálnod, mit nem kellett volna csinálnod, az hosszú távon sokat segít a fejlődésben. Főleg ha viszonylag új hőssel próbálod meghódítani a Szurdokot.
  • A látómező az egyik legfontosabb része a játéknak, éppen ezért mindig, ha foglalatod vagy aranyad engedi, legyen nálad legalább 1 őrtotem. Szerintem, ami meccseket tud eldönteni az egy jól elhelyezett látótotem. Főleg ha miden, dzsungelben játszol, a középső bozótba a folyó mentén beraksz 1-1 látótotemet, az kb. 10-25 percig ott marad. Nem vicc, még platina meccseken is ritkán szedik ki. Persze lesz majd, hogy olyan ellenféllel találkozol, aki direkt ezeket a helyeket nézi meg egyből, de 10-ből 9-szer általában van, hogy az egész meccs időtartamára ott maradnak.
botriverward

Kattints a képre nagyobb felbontásért.

topriverward

Kattints a képre nagyobb felbontásért.

Főleg a szóló karrierről beszéltem (véleményem szerint, ez a legsarkalatosabb pontja az egész league of legends játékélménynek), de pár szóban azért a csapatos létra mászásról is essen szó. Itt már erősen eltérhetnek a vélemények, és nagyon játékos meg játékstílus függő, hogy mit hogy érdemes, úgyhogy 1-2 dolognál többet nem is fogok értekezni róla.

  • Az jó dolog, ha egy közös kommunikációs programon keresztül tudtok beszélgetni (TS,RC,Ventrillo, Skype ..stb), de figyeljetek oda, hogy csak a legszükségesebb információkat osszátok meg egymással és ne menjen folyamatosan a dumálás, mert az a figyelem rovására megy,mehet.
  • Mindig törekedjetek EGYÜTT mozogni a pályán. Bármit is csináltok, próbáljatok EGY dolgot csinálni. Az elején ezek borzasztó Baron és Sárkány harcokat fognak eredményezni, ahol elvérzik a fél csapatotok 3 mp alatt, de jó pár meccs után, amikor már érteni fogjátok, hogy mikor mit kell csinálni, sokat fog számítani az, ha tudtok együttműködni, és mint egy igazi „elitalakulat” együtt is cselekedni. 🙂
  • Érdemes kinevezni egy (nemzetközi szóval élve) „shotcaller”-t. Ez azt jelenti, hogy csak egy darab személy (sokszor a támogatóra, vagy a dzsungelesre jut ez a szerep) mondja meg, mit csinál a csapat. Az segít, ha a csapattársak hallgatnak erre a személyre, úgyhogy úgy válasszátok ki legyen az!

Egyelőre ennyi lett volna, bár még oldalakat lehetne megtölteni hasznosabbnál hasznosabb tanácsokkal. Kérlek a fentebb taglaltakat ne kőbe vésett szentírásként kezeljétek, sokkal inkább útmutatóként. Mindenkinek természetesen más a stílusa, ami lehet már bejött neki, de ha valaki elveszettnek érzi magát, akkor ez elég segítséget nyújthat ahhoz, hogy egy jó szezonkezdésnek nézzen elébe.